top of page
paylasim2.jpg

Miridonlar, 2019, Yerleştirme (Poster ve Metin)

Sınır/sız Alan Sergisi, Kiraathane - İstanbul Edebiyat Evi

14-29 Haziran 2019

 

 

Askilos’un yaklaşık 2500 yıl önce yazdığı tragedyaların çok azı olduğu gibi günümüze ulaşmış. Miridonlar, onun ne yazık ki bugün elimizde sadece küçük parçaları kalmış bir metni. Fakat Miridonlar oyunu hakkında bildiğimiz şey, Truva’daki savaşın dönüm noktasında yer alan Aşil’le Patroklos’un ilişkisi üzerine bir anlatısının olduğu. Aşil’le Patroklos’un, adına ister aşk diyelim ister tanımsız bir bağlılık, tarih boyunca pek çok kişiye ilham verdiğini biliyoruz. Bu sergide yer alan Miridonlar tiyatro oyununun posteri de bu ilhamdan yola çıkarak şunu araştırıyor: 

 

Yıl 1980. O dönem konservatuarda okuyan iki genç oyuncu, Askilos’un metninden kalan parçaları kullanarak kendi aşklarını anlatmak istiyorlar. Aralarındaki şiirsel birliktelik her türlü zorluğa meydan okuyor, günler boyu provalar yapıp her bir ayrıntısını tek tek düşünerek Aşil’le Patroklos’un aşkını Askilos’un başladığı sözcükleri tamamlayarak bir oyuna dönüştürmüşler. 12 Eylül 1980 Cuma günü saat 21:00’da, tek bir gösterimle ihtişamlı Kenter Tiyatrosu’nda bu oyunu bütün dünyayla paylaşmayı planlamışlar, bütün hazırlıkları buna göre yapmışlar. Ne yazık ki Miridonların prömiyer gününde gerçekleşen askeri darbe, bu iki gencin tamamladığı bu metni bir daha bulunmamak üzere bir kez daha kaybettiriyor hepimize. Elimizde bugün sadece hiç oynanamamış bu oyunun afişi var. 

Proje Asistanı: Selçuk Eren Kale

Efe Durmaz'ın katkılarıyla

Myrmidons, 2019, Installation (Poster and Text)

Sınır/sız Alan Exhibition, Kiraathane - İstanbul Literature House

14-29 June 2019

 

Only few plays written by Aeschylus 2500 years ago survive today as they were written. Myrmidons, is a play by him that we have only in small fragments today. What we know about Myrmidons is it’s about Achill and Patroclus’s relationship which changed the course of Trojan War. Whether we call it love or undefined companionship, Achill and Patroclus’s relationship inspired many people over the course of history. This theater poster uses that inspiration to investigate the situation below:

 

Year 1980. Two young students from the acting school decide to make a theater play to tell their love by completing the fragments of Aeschylus’ text, Myrmidons. Their “poetic” relationship goes against every difficulty, they rehearse for weeks by taking every little detail into considerations and they make the play by completing the words initiated by Aeschylus about the love of Achill and Patroclus. On September 12th, 1980 at 9 PM they plan to premier the play at great Kenter Theater in Istanbul and they arrange everything accordingly. Unfortunately on Myrmidons premier day, a military coup d’eta takes place and this new version of Myrmidons text disappears without ever found again. Today we only have the poster of this play which was never performed.

Project Assistant: Selçuk Eren Kale

In collaboration with Efe Durmaz 

bottom of page