top of page

BUGÜN AŞIK OLUCAM

 

Bugün Aşık Olucam, New York'ta yaşayan Anıl'ın aşk acısından kurtulmak için verdiği bir haftalık uğraşın hikayesini anlatır.

Anıl, bir süredir hayatını iyice zorlaştıran ilişkisinden kurtulmak, aşkını unutmak için yeni bir aşk aramaya karar verir. Her gün aşık olacağına inanarak barlarda, internette, arkadaşlarının yardımıyla yeni insanlarla tanışır ve bu insanlara aşık olmayı dener. Çok geçmeden unutmaya çalışmanın yalnızca hatırlamaya yaradığını fark eder, hayatı yeniden aşkla göğüslemek için kendisiyle ve eski aşkı İbo ile yüzleşmesi gerekir.

Bugün Aşık Olucam, performans-konser formatını kullanarak izleyicinin ve oyuncuların teatral alanın protokollerini istedikleri gibi eğip bükebildikleri, tiyatronun müziğe, izleyicinin oyuncuya dönüştüğü bir alan yaratıyor.

Yazan ve Yöneten: Onur Karaoğlu
Yürütücü Yapımcı: Fatih Gençkal
Oyuncular: İbrahim Halaçoğlu, Zinnure Türe, Fatih Gençkal
Prodüksiyon Sorumlusu: Selin Uludoğan
Müzik Tasarım: Sinan Tınar ve Mehmet Ozan Tekin
Işık Tasarım: Utku Kara
Prodüksiyon Asistanı: Şafak Ersözlü, Hicran Demir
Mekan Tasarimi: Doruk Ciftci

Prömiyer Eylül 2012, garajistanbul, İstanbul

Eylül-Ekim 2012 garajistanbul, İstanbul

TONIGHT I FALL IN LOVE

Tonight, I Fall In Love is the story of Anil, a Turkish guy living in New York, in a week that he constantly tries to fall in love to forget his long-distance lover in Istanbul. 

 

Anil is having problems in his relationship for a while and he is convinced by his best friend to search for a new lover to get rid of all the troubles that love has caused recently. Anil everyday participates in various activities to meet people with the idea of finding real love in the bars, on the internet, through other people's arrangements. In time he realizes that trying to forget only makes you remember more and he discovers that to be able to enjoy love again he needs to face his former lover Ibo again.

 

Tonight, I Fall In Love by using a format called performance-concert tries to investigate the protocols of the theatrical space giving the audience and performs a chance to use the space freely.

 

Produced by Studio 4 istanbul Written and directed by Onur Karaoğlu Executive produced by Fatih Gençkal Performers: İbrahim Halaçoğlu, Zinnure Türe, Fatih Gençkal Production managed by Selin Uludoğan Music design by Sinan Tınar ve Mehmet Ozan Tekin Light design by Utku Kara Space design by Doruk Ciftci Production assistants: Şafak Ersözlü, Hicran Demir

 

Premiered in September 2012 at garajistanbul, İstanbul

September-October 2012 garajistanbul, İstanbul

253441_10151007395927583_1565040407_n.jp
Screen Shot 2019-04-10 at 10.23.13.png
Screen Shot 2019-04-10 at 10.24.18.png
Screen Shot 2019-04-10 at 10.23.03.png
Screen Shot 2019-04-10 at 10.21.59.png
IMG_0104_4.jpg
bottom of page